• apple
  • apple2

Polabský mošt

ODRŮDOVÉ MOŠTY

Jedná se o 100% jablečnou šťávu, kterou lisujeme vždy pouze z jedné odrůdy jablek. Ošetřujeme ji pouze pasterizací, nepřidáváme žádné přísady (cukr, konzervanty, barviva atd.). Od roku 2013 vyrábíme mošty ze šesti jednotlivých odrůd, pěstovaných v regionu středních Čech. Jedná se o odrůdy: Gala, Gloster, Jonagold, Jonagored, Rubín a Topaz. Jednotlivé odrůdy se znatelně liší jak v chuti (poměr sladký-kyselý), tak v množství sedliny. Pokud si oblíbíte jednu chuť, můžete se k ní s důvěrou vracet.

MIX OVOCNÝCH ŠŤÁV 

Od roku 2015 vyrábíme také mix ovocných šťáv ve variantách: jablko-hruška, jablko-červený rybíz, jablko-jahoda. Jedná se vždy o 100% ovocné šťávy.

Naše mošty v současnosti nabízíme v balení zvaném bag-in-box nebo v lahvích (více zde). Výhodou balení bag-in-box je výpustný ventil, který zamezuje přístupu vzduchu, takže se mošt po otevření nekazí. Mošt u nás prochází také přirozeným mechanickým procesem odkalení, takže balení obsahuje minimum sedliny.

Charakteristika jednotlivých odrůd:

GALA

Odrůda byla vyšlechtěna na Novém Zélandě křížením odrůd Kidd´s Orange Red a Golden Delicious.

Plody jsou střední až menší. Základní barva je zpočátku nažloutlá, později sytě žlutá. Krycí barva je jasně červená a je nanesena mramorováním a nepravidelným žíháním. Dužnina je pevná, chruplavá a přiměřeně šťavnatá. Barvu má žlutavou. Chuť má sladší, mírně aromatickou, velmi dobrou.

GLOSTER

Odrůda vznikla úmyslným křížením odrůd Golden Delicious a Coxova reneta. Byla vyšlechtěna Otem Loudou v obci Střížovice (okres Trutnov). Slupka je hladká, suchá, až lehce mastná se základní barvou zelenou, později zelenožlutou až světle žlutou a krycí barvou karmínově červenou, pokrývající celý povrch s četnými málo výraznými rzivými tečkami.

JONAGOLD

Odrůda byla vyšlechtěna v USA křížením odrůd Golden Delicious a Jonathan.

Plody jsou středně velké až větší. Základní barva je zpočátku zelenavě žlutá, později žlutá. Krycí barva je oranžově červená a je nanesena mramorováním a nepravidelným žíháním v průměru asi na 50% povrchu. Dužnina je dosti jemná, středně pevná, chruplavá a šťavnatá. Barvu má žlutavou. Chuť má sladce navinulou, mírně aromatickou, výbornou.

JONAGORED

Odrůda pochází z Belgie. Je barevnou mutací odrůdy Jonagold. Registrována byla v roce 2000.

Plody jsou středně velké, kulovitě kuželovité. Základní barva světle zelená, později zelenožlutá. Krycí barva purpurová ve formě rozmytého žíhání. Slupka tenká, hladká, suchá, otlačuje se. Dužnina bílá, hrubé konzistence, nasládlé chuti, více šťavnatá.

RUBÍN

Odrůda vznikla křížením odrůd Lord Lambourne a Golden Delicious v roce 1960. Vyšlechtěna byla Ottem Loudou ve Střížovicích (okres Turnov). V roce 1983 byla registrována do Listiny povolených odrůd.

Plody jsou velké až velmi velké, kulovité. Základní barva slupky je zelenožlutá, později žlutá, v době zralosti částečně překrytá karmínově červeným žíháním. Slupka tenká, hladká a suchá. Dužnina krémové barvy, křehké konzistence, nasládlé chuti, velmi šťavnatá, voňavá a aromatická.

TOPAZ

Odrůda byla vyšlechtěna ve Střížovicích, vznikla křížením odrůd Rubín a Vanda. Plody jsou středně velké, ploše kulovité, žluté, kryté červeným žíháním. Dužnina je pevná, velice křupavá, šťavnatá, sladce navinulá, aromatická. Slupka je tenká, mastná a nerovná. 

 

Polabský Mošt Polabský Mošt 5l